Deniz Ulaşım, Seyahat Rehberi

Komşu Yunan Adalarına ulaşım

Euro ne kadar yükselirse yükselsin, Türkiye’ye yakın kıyılardaki Yunan adaları, hâlâ en ekonomik yurtdışı alternatiflerinden diyebiliriz. Ortalama 25-30 €’ya alacağınız bir biletle yakın ama aynı zamanda çok da uzak olan bu adaları keşfetmeye başlayabilirsiniz. Biz de bu yıl en az bir Yunan Adası seyahati yapalım diyorsanız, hadi gelin şimdi en büyüğünden başlayarak, Türkiye kıyılarına en yakın Yunan adalarına nasıl ulaşabiliriz birlikte keşfedelim. Ayrıca bu adalar için indirimli bilet almak ve seyahatinize dair başka noktalarda da yardım talep etmek için bana buradan ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım! 😉

Yıl boyunca direkt sefer bulunan adalar

Midilli (Λέσβος) (1633 km² ile ülkenin üçüncü büyük adası) 

Türkiye’ye komşu en büyük Yunan adası olan Midilli, son yıllarda ulaşım açısından da en avantajlı ada konumunda… Adaya yıl boyunca Ayvalık’tan ulaşım sağlanıyor. Buna ek olarak artık yaz aylarında İzmir’den ve Küçükkuyu’dan da seferler yapılıyor. Turyol ve Jalem Tur’un tekneleri ile yine Jalem Tur’un katamaranları tüm yıl boyunca Ayvalık-Midilli arasında düzenli çalışıyor. Buna ek olarak yaz aylarında Dentur’un bir teknesi de Küçükkuyu’dan Petra’ya sefer yapıyor(du) Pandemiden sonra bu hattın seferleri askıya alındı. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi ise 2022 yazında Alsancak’tan direkt sefer başlatmıştı. Bu sene devam edip etmeyeceğini göreceğiz.

Sefer süresi Midilli’nin merkezi için teknelerle yaklaşık 95 dakika, katamaranla ise 45 dakika. Küçükkuyu-Petra sefer süresi ise 115 dakika. İzmir’den geliş ise yaklaşık 3 saat sürüyor. Adaya aracınızla geçmek isterseniz, yalnızca Ayvalık-Midilli arasında çalışan tekneleri kullanabiliyorsunuz (Turyol ve Jalem Tur).

Rodos (Ρόδος) (1398 km² ile ülkenin dördüncü büyük adası) 

Ulaşım Marmaris’ten, Bodrum’dan ve Fethiye’den sağlanıyor. Yeşil Marmaris Lines’ın deniz otobüsü Marmaris’ten, Tilos Travel’ın ve Ocean Ferry’nin deniz otobüsleri Fethiye’den tüm yıl boyunca; Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri ise Bodrum’dan  yaz aylarında haftanın belli günlerinde sefer yapıyor.

Sefer süresi deniz otobüsü ile Marmaris’ten yaklaşık 60 dakika, Fethiye’den yaklaşık 90-100 dakika, Bodrum’dan yaklaşık 130 dakika; tekne ile Marmaris’ten yaklaşık 125 dakika, Bodrum’dan ise yaklaşık 150 dakika. Bu arada adaya hiçbir noktadan aracınızla geçemiyorsunuz ama bazı teknelere rezervasyon yapmış olmanız durumunda, bisikletle binmeniz mümkün.

Sakız (Χίος) (842 km² ile ülkenin beşinci büyük adası) 

Ulaşım Çeşme’den sağlanıyor. Turyol, Ertürk ve Sunrise firmalarının tekneleri ile Ertürk’ün katamaranı tüm yıl boyunca düzenli sefer yapıyor. Teknelerin sefer süresi 30-35 dakika, katamaranın sefer süresi ise yaklaşık 20 dakika. Bu arada teknelerle adaya aracınızla geçebiliyorsunuz.

Sisam (Σάμος) (476 km² ile ülkenin dokuzuncu büyük adası)

Ulaşım Kuşadası’ndan ve Sığacık’tan sağlanıyor. Tilos Travel ile Meander Travel’ın tekneleri Kuşadası’ndan sefer yaparken Samos Star ise yaz aylarında Sığacık Limanı’nı kullanıyor. Teknelerin sefer süresi şirkete göre değişmekle birlikte Kuşadası’ndan 75-90 dakika arasında, Sığacık’tan ise 120 dakika.

İstanköy (Κως) (287 km² ile ülkenin on altıncı büyük adası)

Ulaşım Bodrum’dan ve Turgutreis’ten sağlanıyor. Tilos Travel’ın katamaranı Bodrum’dan tüm yıl düzenli olarak, Turgutreis’ten ise yaz aylarında; Yeşil Marmaris Lines’ın katamaranı ise  Turgutreis’ten yaz aylarında sefer yapıyor. Sefer süresi iki taraftan da yaklaşık 20 dakika.

Meis (Καστελόριζο) (12 km²)

Ulaşım Kaş’tan sağlanıyor. Meis Ferry Lines’ın, Meis Express’in ve Ocean Ferry’nin tekneleri yaz aylarında sefer yapıyor. Teknelerin sefer süreleri yaklaşık 20-30 dakika.

Yalnızca yaz aylarında direkt sefer bulunan adalar

Limni (Λήμνος) (477 km² ile ülkenin sekizinci büyük adası)

Eski yıllarda Çanakkale’den direkt seferler yapılmıştı. Yaklaşık seyahat süresi 150 dakikaydı. Ancak şu anda adaya yalnızca Kavala’dan veya Midilli’den ulaşmak mümkün. Kavala’dan sefer süresi yaklaşık 3,5 saat; Midilli’den ise 4,5 saat. Hali hazırda Türkiye’den direkt sefer bulunmuyor.

Kalimnos (Κάλυμνος) (111 km²) 

Ulaşım pandemi öncesinde Turgutreis’ten sağlanıyordu. Sefer süresi ise yaklaşık 45 dakikaydı. 

Simi (Σύμη) (66 km²)

Ulaşım pandemi öncesinde yaz aylarında haftanın belli günlerinde Bodrum’dan sağlanıyordu. Sefer süresi ise yaklaşık 120 dakikaydı.

Leros (Λέρος) (54 km²)

Ulaşım pandemi öncesinde yaz aylarında haftanın belli günlerinde Turgutreis’ten sağlanıyordu. Sefer süresi ise yaklaşık 75 dakikaydı. 

Reklam

“Komşu Yunan Adalarına ulaşım” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.