Anakara, Atina, Deniz Ulaşım, Seyahat Rehberi

Atina limanlarından adalara ulaşım

Bilindiği üzere Yunanistan genelinde, üzerinde yerleşim olan 200’den fazla ada var. Daha önce adalarla ilgili genel bir tanıtım yazısı yazmıştım. Şimdi de o yazının bir devamı gibi, adalara ulaşım kısmından bahsetmek istiyorum. Ancak bunu da biraz kısıtlamam gerekiyor. Bu yüzden burada yalnızca Atina’dan/Atina’ya ulaşılacak adaları yazıyor olacağım. Ancak bu da düşündüğünüz kadar basit bir konu değil; çünkü şehirde aşağıdaki haritadan da görebileceğiniz üzere aktif olarak kullanılan, birbiriyle tamamen alakasız yerlerde üç farklı liman var! Şimdi, bu yazıyı okumaya başlamadan önce minik bir tavsiye… Önce Yunan Adaları yazısını okuyun ve onu bitirdikten sonra bu yazıyı açtığınızda, yanınızda bir de harita olsun.

Hazırsanız hadi başlayalım 😉 

Adsız..png
Atina’daki aktif limanlar

Pire Limanı

Eminim hepiniz bu tarihi limanı daha önce defalarca duymuşsunuzdur. Yılda 20 milyon yolcu ağırlayan Pire Limanı, yolcu hareketliliği açısından Avrupa’nın en yoğun limanı. Ayrıca fiziki büyüklük açısından da yalnızca Atina’nın değil ülkenin en büyük limanı ve şehir içi ulaşım açısından bakıldığında da ulaşılması en kolay olanı…

Pire’ye Monastiraki’den yeşil metro hattıyla, yarım saat bile sürmeyecek bir yolculukla  ulaşabilirsiniz. Havaalanından geliyorsanız da X96 numaralı otobüse binebilirsiniz. İstasyondan çıkıp küçük bir yürüyüş yapınca da liman bölgesini görüyor olacaksınız. Ancak gideceğiniz adaya göre limana giriş kapısına dikkat etmeniz gerekecek. Zira liman devasa ve eğer yanlış bir noktaya giderseniz, bir ucundan diğer ucuna hızlıca, araçsız varabilmeniz mümkün değil! Bu yüzden limana vakitlice gitmeniz ve biletinizi alınca da üzerini çok dikkatlice okumanız gerekiyor. Aşağıda limanın krokisini inceleyebilirsiniz.

info_Piraeus_Port.jpg
Pire Limanı’nın krokisi

Bu limandan neredeyse her yere seyahat etmeniz mümkün. Gemiler belli güzergahlara göre adalara uğraya uğraya gidiyorlar. Ancak her şirketin gemisi her adaya gitmiyor. Bu yüzden öncelikle gideceğiniz adaya göre, geminizi/şirketinizi bulmanız lazım. Genel olarak tüm şirketleri derli toplu şekilde bir arada bulabileceğiniz en başarılı internet sitelerinden biri FerryScanner. Bu siteden, gideceğiniz adalara göre kalkış ve varışı girerek detaylı arama yapabilirsiniz. Ayrıca denk gelirseniz, dönem dönem güzel indirimler yakalamanız da mümkün. Öte yandan, aracı şirket istemem derseniz gemi şirketlerinin kendi sitelerine de bakabilirsiniz. Ancak nereden bakarsanız bakın, nereden alırsanız alın; bileti, gemiyi, uygun seferi bulsanız da en dikkat etmeniz gereken şey, her kapıdan her adaya gidilmiyor olduğu… Bu yüzden Pire Limanı’nda önemli olan, doğru kapıyı bulmak.

Girit gemileri (Hanya ve Kandiye/Iraklio) E2 ve E3 numaralı kapılardan kalkarken Resmo (Rethimno) gemileri E6, E7 numaralı kapılardan kalkıyor. Girit’e her gün birden fazla gemi kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 10 saat sürüyor. Kiklad Adalarına giden gemiler ise E6, E7, E9 ve E10 numaralı kapılardan kalkıyorlar. Yani Syros, Naksos, Mykonos, Santorini gibi Kiklad Adalarına bu kapılardan ulaşıyor olacaksınız. Tabii ki gideceğiniz yere göre yolculuk süreniz değişecek. Buradaki küçük adalara da sürekli, planlanmış seferler olmasa da ulaşım mutlaka sağlanıyor. Pire’yi Oniki Adalara (Rodos, Kos, vb) bağlayan gemiler ise genellikle E1 numaralı kapıdan kalkıyorlar. E2 numaralı kapıdan kalkan gemiler Midilli ve Sakız’a giderken; E2, E9 ve E10 ayrıca Samos ve Ikaria’ya gidiyor. Atinalıların günübirlik seyahat adresi olan Saronik Körfezi’ndeki adalara (Salamina, Aigina, Poros, Agkistri, vb) giden gemiler ise E8 numaralı kapıdan kalkıyor. Ancak siz yine de buradaki bilgilerle yetinmeyin, biletinizi aldıktan sonra herhangi bir farklılık var mı diye üzerinde yazanları dikkatle inceleyin.

Rafina Limanı

Atina merkeze 30 km uzaklıktaki Rafina Limanı, Atina’yı tüm yıl boyunca Mykonos, Tinos ve Andros’a bağlayan temel liman… Buradan Mykonos’a yolculuk, katamaran ile 2,5 saat sürerken yolcu gemileri aynı yolu 4,5 saatte alıyor. Yaz aylarında 9-10 sefer yapılıyorken kışın da 1-2 sefer oluyor. Ayrıca yazın (Nisan/Mayıs’tan Ekim’e kadar) Rafina’dan Paros, Naksos ve Santorini’ye de günde birkaç sefer oluyor. Yine yüksek sezonda Rafina’dan Girit’e de (Iraklio) gemiler kalkıyor ve Girit’e ulaşana kadar Kiklad Adalarının önemli bir kısmına uğruyorlar. Yani spesifik olmak gerekirse buradan kalkan gemilerle yaz aylarında, yukarıda anılan adalar dışında da Ios, Syros, Amorgos, Koufonisi, Sikinos ve Folegandros’a gitmek mümkün.

IMG_1789
Rafina Limanı

Yola Atina Havalimanından başlayınca, en kolay gidilecek limanın Rafina olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü buranın havalimanına mesafesi yaklaşık yarım saat kadar… Atina’nın merkezinden gidecek olursanız, limana, Pedion Areos’tan saatte bir kalkan otobüslerle (KTEL) gidilebiliyor ancak süre, trafik yoğunluğuna göre 70 ila 120 dakika arasında değişiyor. Taksi alternatifi tabii ki her zaman baki… Ancak gündüz tarifesinde 35-50 € arasında bir ödeme yapıyor olacağınızı unutmayın.

Lavrio Limanı

Atina’daki en küçük liman olan Lavrio da Atina merkeze 30 km mesafede ve yıl boyunca Kea ve Kythnos adalarını başkente bağlıyor. Bu adalara, yıl boyunca günde birkaç sefer yapılıyor. Kea’ya yolculuk 1 saat sürerken Kythnos’a yolculuk süresi ise seçeceğiniz gemiye bağlı olarak 1,5 ila 2,5 saat arasında değişiyor. Ayrıca bu limandan  Syros, Paros, Naksos, Milos ve birçok başka Kiklad Adasına da ulaşılabiliyor; ancak seferler her gün olmuyor ve haftalık bazda gerçekleşiyor. Yine bu limandan Agios Efstatios, Andros, Ios, Kimolos, Limnos, Sikinos, Tinos ve Folegandros’a da gemi bulabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında buradan Sakız Adası’na da gidebilirsiniz. Bu limanın en önemli özelliği ise sanırım biletlerin diğer limanlara nispeten biraz daha uygun fiyatlı olması…

Atina şehir merkezinden Lavrio Limanı’na ulaşmak ise oldukça zor. Burası için de Pedion Areos’tan kalkan otobüslere (KTEL) binmeniz gerekiyor ancak yolculuk süresi 3 saati bulabiliyor. Havalimanından limana ulaşabilmek içinse Markopoulos üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. Eğer taksiyle gitmeyi tercih ederseniz de gündüz tarifesinde 50-65 € arasında bir ödeme yapıyor olacaksınız.

Tabii ki tüm bu limanlara ulaşmak için Welcome‘dan transfer ayarlamanız da mümkün. Böylece hem tüm detaylarını online olarak takip edebileceğiniz bir hizmet almış hem de işinizi şansa bırakmamış olursunuz. Eee ne diyorsunuz? Sizin yolculuk ne zaman? ☺️ 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.