Genel, Seyahat Rehberi

Atina limanlarından adalara ulaşım

Bilindiği üzere Yunanistan genelinde, üzerinde yerleşim olan da 200’den fazla ada var. Daha önce adalarla ilgili genel bir tanıtım yazısı yazmıştım. Ancak o yazının içinde, bahsi geçen bu adalara nerelerden gidebileceğinizle ilgili herhangi bir bilgi yoktu. İşte şimdi bu yazıda o eksikliği giderip biraz da ulaşım kısmından bahsetmek istiyorum. Bunu da kısıtlayarak yalnızca Atina’dan ulaşılacak adaları yazıyor olacağım; ama bu bile düşündüğünüz kadar basit bir konu değil, çünkü şehirde aşağıdaki haritadan da görebileceğiniz üzere adalara sefer yapılan, birbiriyle tamamen alakasız yerlerde üç farklı liman var! Ama bu yazıya başlamadan minik bir tavsiye… Önce Yunan Adaları yazısını okuyun ve onu bitirdikten sonra bu yazıyı açtığınızda, yanınızda bir de harita olsun. Tamam mı? O halde hadi başlayalım 😉

Adsız..png

Pire Limanı: Eminim hepiniz bu tarihi limanı daha önce defalarca duymuşsunuzdur. Yılda 20 milyon yolcu ağırlayan Pire Limanı, yolcu hareketliliği açısından Avrupa’nın en yoğun limanı. Ayrıca fiziki büyüklük açısından da yalnızca Atina’nın değil ülkenin en büyük limanı ve şehir içi ulaşım açısından da gidilmesi en kolay olanı… Pire’ye Monastiraki’den yeşil metro hattıyla, yarım saat bile sürmeyecek bir yolculukla  ulaşabilirsiniz. Havaalanından geliyorsanız da X96 numaralı otobüse binebilirsiniz. İstasyondan çıkıp küçük bir yürüyüş yapınca da liman bölgesini görüyor olursunuz ancak gideceğiniz adaya göre limana giriş kapısına dikkat etmeniz gerekecek. Zira liman devasa ve eğer yanlış bir noktaya giderseniz, bir ucundan diğer ucuna hızlıca, araçsız varabilmeniz mümkün değil! Bu yüzden limana vakitlice gitmeniz ve biletinizi alınca da üzerini çok dikkatlice okumanız gerekiyor. Aşağıda limanın krokisini inceleyebilirsiniz.

info_Piraeus_Port.jpg

Bu limandan neredeyse her yere seyahat etmeniz mümkün. Gemiler belli güzergahlara göre adalara uğraya uğraya gidiyorlar. Ancak her şirketin gemisi her adaya gitmiyor. Bu yüzden öncelikle gideceğiniz adaya göre, geminizi/şirketinizi bulmanız lazım. Genel olarak bilet bakmak için herkese tavsiye ettiğim bir internet sitesi var: viva.gr. Buradan gideceğiniz adalara göre kalkış ve varışı girerek detaylı arama yapabilirsiniz. Ayrıca gemi bileti aramalarınız için kullanabileceğiniz sitelerden bir diğeri de ferries.gr. Bence aramanızı buralarda süzdükten ve gitmek istediğiniz adaya giden gemiyi/şirketi bulduktan sonra bir de o şirketin internet sitesinde bilet aramayı deneyin; çünkü şirketlerin aracı internet sitelerine yansımayan özel indirimleri olabilir. Ancak nereden bakarsanız bakın, nereden alırsanız alın; bileti, gemiyi, uygun seferi bulsanız da en dikkat etmeniz gereken şey, her kapıdan her adaya gidilmiyor olduğu… Bu yüzden Pire Limanı’nda önemli olan, doğru kapıyı bulmak.

Girit gemileri (Hanya ve Kandiye/Iraklio) E2 ve E3 numaralı kapılardan kalkarken Resmo (Rethimno) gemileri E6, E7 numaralı kapılardan kalkıyor. Girit’e her gün birden fazla gemi kalkıyor ve yolculuk yaklaşık 10 saat sürüyor. Kiklad Adalarına giden gemiler ise E6, E7, E9 ve E10 numaralı kapılardan kalkıyorlar. Yani Syros, Naksos, Mykonos, Santorini gibi Kiklad Adalarına bu kapılardan ulaşıyor olacaksınız. Tabii ki gideceğiniz yere göre yolculuk süreniz değişecek. Buradaki küçük adalara da sürekli, planlanmış seferler olmasa da ulaşım mutlaka sağlanıyor. Pire’yi Oniki Adalara (Rodos, Kos, vb) bağlayan gemiler ise genellikle E1 numaralı kapıdan kalkıyorlar. E2 numaralı kapıdan kalkan gemiler Midilli ve Sakız’a giderken; E2, E9 ve E10 ayrıca Samos ve Ikaria’ya gidiyor. Atinalıların günübirlik seyahat adresi olan Saronik Körfezi’ndeki adalara (Salamina, Aigina, Poros, Agkistri, vb) giden gemiler ise E8 numaralı kapıdan kalkıyor. Ancak siz yine de buradaki bilgilerle yetinmeyin, biletinizi aldıktan sonra üzerinde yazanları dikkatle inceleyin.

Rafina Limanı: Atina merkeze 30 km uzaklıktaki Rafina, Atina’yı tüm yıl boyunca Mykonos, Tinos ve Andros’a bağlayan temel liman… Yolculuk Mykonos’a katamaran ile 2,5 saat sürerken yolcu gemileri aynı yolu 4,5 saatte alıyor. Yaz aylarında 9-10 sefer yapılıyorken kışın da 1-2 sefer oluyor. Ayrıca yazın (Nisan/Mayıs’tan Ekim’e kadar) Rafina’dan Paros, Naksos ve Santorini’ye de günde birkaç sefer oluyor. Yine yüksek sezonda Rafina’dan Girit’e de (Iraklio) gemiler oluyor ve bu gemiler Girit’e ulaşana kadar Kiklad Adalarının önemli bir kısmına uğruyor. Yani spesifik olmak gerekirse buradan kalkan gemilerle yaz aylarında, yukarıda anılan adalar dışında da Ios, Syros, Amorgos, Koufonisi, Sikinos ve Folegandros’a gidebilirsiniz.

IMG_1789

Rafina Limanı’na en kolay, Atina Havalimanı çıkışlı gidilebildiğini söylemek yanlış olmaz herhalde. Çünkü havalimanına yaklaşık mesafesi yarım saat kadar… Atina’nın merkezinden gidecek olursanız, limana, Pedion Areos’tan saatte bir kalkan otobüslerle (KTEL) gidilebiliyor ancak süre, trafik yoğunluğuna göre 70 ila 120 dakika arasında değişiyor. Taksi alternatifi tabii ki her zaman baki… Ancak gündüz tarifesinde 35-50 € arasında bir ödeme yapıyor olacağınızı unutmayın.

Lavrio Limanı: Atina’daki en küçük liman olan Lavrio da Atina merkeze 30 km mesafede ve yıl boyunca Kea ve Kythnos adalarını başkente bağlıyor. Bu adalara, yıl boyunca günde birkaç sefer yapılıyor. Kea’ya yolculuk 1 saat sürerken Kythnos’a yolculuk süresi ise seçeceğiniz gemiye bağlı olarak 1,5 ila 2,5 saat arasında değişiyor. Ayrıca bu limandan  Syros, Paros, Naksos, Milos ve birçok başka Kiklad Adasına da ulaşılabiliyor; ancak seferler her gün olmuyor ve haftalık bazda gerçekleşiyor. Yine bu limandan Agios Efstatios, Andros, Ios, Kimolos, Limnos, Sikinos, Tinos ve Folegandros’a da gemi bulabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında buradan Sakız Adası’na da gidebilirsiniz. Bu limanın en önemli özelliği ise sanırım biletlerin diğer limanlara nispeten biraz daha uygun fiyatlı olması…

Atina şehir merkezinden Lavrio Limanı’na ulaşmak ise oldukça zor. Burası için de Pedion Areos’tan kalkan otobüslere (KTEL) binmeniz gerekiyor ancak yolculuk süresi 3 saati bulabiliyor. Havalimanından limana ulaşabilmek içinse Markopoulos üzerinden aktarma yapmanız gerekiyor. Eğer taksiyle gitmeyi tercih ederseniz de gündüz tarifesinde 50-65 € arasında bir ödeme yapıyor olacaksınız.

Tabii ki tüm bu limanlara ulaşmak için Welcome‘dan transfer ayarlamanız da mümkün. Böylece hem tüm detaylarını online olarak takip edebileceğiniz bir hizmet alıp hem de işinizi şansa bırakmamış olursunuz.

Umarım faydalı bir yazı olabilmiştir. Eğer siz de bu limanlardan seyahat ettiyseniz deneyimlerinizi yorum olarak bırakmak ister misiniz? Ve tabii ki beni Instagram‘da takip etmeyi de unutmayın 😉 Hepinize şimdiden keyifli seyahatler 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.