Hava Ulaşım, Seyahat Rehberi

Aegean Airlines

Ucuz seyahatler yapabilmenin, bunun için de ucuz bilet kovalamanın neredeyse “her şey” olduğu zamanlardayken; son yıllarda hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bilet alternatifleri sunan, Yunanistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Aegean Airlines hakkında bir yazı yazmasam olmazdı.

2013 yılında Olympic Havayollarını da bünyesine katarak daha da büyüyen Aegean Airlines, dünyadaki 26 Star Alliance üyesi havayolu şirketinden biri. Çok kabaca anlatmak gerekirse, genelde yurt içinde adalar arasında ya da İstanbul gibi yakın yurt dışı güzergahlarda, Olympic Havayolları’ndan devralınan küçük uçakların; yurt dışı ya da yurt içinde de büyük şehirler arasındaki kalabalık uçuşlarda Aegean’ın büyük uçaklarının kullanıldığı söylenebilir. Yurt içi uçuşlarda AnadoluJet ayarında bir ikram yapan şirket, yurt dışı uçuşlarda ise sıcak yemek servis ediyor. Ama zaten kalbinizi daha en baştan, uçağa oturduğunuzda size sunulan minik şekerlerle çalıyorlar  😀

AEGEAN_4.jpg

Yolcu Sadakat (Mil) Programı

Aegean’ın kendisine ait bir yolcu sadakat programı da var: Miles+Bonus… Eğer Aegean’ı kullanıp “ben Avrupa içinde de Atina aktarmalı seyahat etme işine varım” derseniz, bu programa üye olmanın size inanılmaz avantajlar kazandıracağını söylemem lazım. Program kapsamında uçuştan otel konaklamaya, alışverişten araç kiralamaya, restoranlardan tiyatrolara kadar her yerden mil kazanabilirsiniz. Ancak bu millerin karşılığı Türkiye’deki havayolu şirketlerinde olduğu gibi anlamsız düzeyde değil. Öncelikle millerinizle çok çok ekonomik biletler almanız mümkün. Bunun dışında anlaşmalı tüm işletmelerde hesaplarınızı mille ödeyebilirsiniz. Bu bir restoranda yemek, bir cruise bileti, kiralayacağınız bir araç ya da otel konaklaması olabilir.

Screen-Shot-2016-06-13-at-4.11.57-PM

Ben genelde, eğer bilet almıyorsam, millerimi Hellenic Duty Free’de kullanıyorum. Alışveriş yaparken de mil kazanabileceğiniz bu marketler, harcamak için de mantıklı yerlerden biri. Gerçi Aegean’ın bu konuda bir standardı var. Eğer ekstra bir kampanya yoksa, anlaşmalı işletmelerdeki harcamalarınızda 1 €’dan 2 mil kazanırken, millerle yapacağınız alışverişlerde 1 €’luk harcamanız için 200 mil ödemeniz gerekiyor. Bu arada THY uçuşlarından da (I, R, X, N, G, P, W, U, F sınıfları hariç) 250 mil kazanmanız mümkün. Ancak Aegean’ın mil kampanyalarını takip ederseniz çok daha kârlı çıkabilirsiniz -ki zaten kaydolduktan sonra size sürekli bildirim yapılıyor olacak. Örneğin bir restoran ile yeni yapılan anlaşmayı kutlayıp 1 €’luk harcamanıza 2 yerine 5 ya da 10 mil verebilir veya Black Friday gibi zamanlarda yaptığı gibi size bilet alımlarınızda 2 kat mil kazandırabilir ya da indirimli mil programı Happy Miles kapsamında size, ödül biletinizi %30 daha az mille alma şansı sunabilir.

19.jpg

Uygun Fiyatlı Bilet

Mil işini bir tarafa koyup bilet fiyatları konusuna gelirsek… Aegean, kriz sonrasında Yunanistan’da büyüme hedefleyen ve her yıl istikrarlı bir şekilde hedeflerini tutturan, ülkenin en büyük şirketlerinden biriydi. Bu sebeple hem yurt içinde hem de Avrupa genelinde ucuz havayolu fiyatlarıyla Star Alliance hizmeti alabileceğimiz, ciddi bir alternatif durumunda… Eğer siz de bilet fiyatlarını öncelikle Skyscanner gibi arama motorlarında tarayanlardansanız, yılın herhangi bir zamanında İstanbul’dan Avrupa’nın herhangi bir yerine bilet ararken en uygun fiyat alternatiflerinden birinin Atina aktarmalı Aegean Airlines bileti olduğunu görmüşsünüzdür. Gerçekten Aegean üzerinden kampanya kovalama işine girerseniz ve tabii planlı olursanız bu indirimli fiyatların da ötesinde, inanılmaz biletler almanız mümkün. Ayrıca Türkiye menşeli bir şirket olmadığından, resmi tatiller zamanında fiyatların fırlaması sorununun da otomatik olarak çözüldüğünü söylemeye gerek yok 😀

Kampanya Çeşitleri

Aegean’da çok çeşitli kampanyalara rastlayabilirsiniz. Hatta yıl boyunca, sürekli olarak bir kampanya yakalamanın çok olası olduğunu söylemem gerekir. Örneğin şirket genelde, kış için yurt dışı biletlerini satışa ilk açtığında, kademeli indirim oranı sunuyor. Mesela Eylül’de satışa çıkan biletler Ekim-Kasım için %20, Aralık-Ocak için %30, Şubat-Mart için %40 indirimli olabiliyor. Bu arada yeri gelmişken, Aegean’da %50 indirim çok rastlayacağınız bir şey değil. Bir diğer önemli kampanya yurt içi biletlerde sabit fiyat kampanyası. Bunda da 20-30 €’ya Atina veya Selanik’ten diğer şehirlere ya da bir Yunan adasına gidiş-dönüş bilet bulabilmek mümkün. Girit burada kesinlikle en harika alternatiflerden biri… Çünkü biliyorsunuz, Türkiye’den ulaşım için başka bir yol yok. Ayrıca uzak olmaları sebebiyle Kefalonia, Zakynthos ve Korfu da bu indirimlerde özellikle kovalanabilir.

En Avantajlı Güzergahlar

Normal bilet fiyatlarını değerlendirirsek, Aegean’da, Türkiye çıkışlı uçuşlardan bariz daha ucuz fiyat bulabileceğiniz güzergahlar Portekiz’de Lizbon ve özel kampanyalar zamanında +Porto, Fas’ta Marakeş, İspanya’daki hemen hemen tüm şehirler -ancak özellikle Madrid ve Barcelona, Polonya için Varşova ve kampanyalar zamanında Krakow, Mısır için Kahire (burası için sıklıkla mil kampanyaları da yapılıyor), kampanya zamanlarında kesinlikle Amsterdam ve Helsinki… Ayrıca Türkiye’den direkt havayolu erişimi olmadığı için Ermenistan için Yerevan ve Güney Kıbrıs için Larnaca da Yunanistan üzerinden gidilebilecek uygun güzergahlar… Tabii bu ülkeler için ayrıca vize de alıyor olmanız lazım.

Yurt dışı kampanyalarını değerlendirecek olursak, en avantajlı güzergahların kesinlikle Lizbon, Porto ve Marakeş olduğunu söylemek lazım. Türkiye’den yalnızca THY ile ulaşabileceğiniz bu şehirlere ucuz bilet yakalamak şahane oluyor! Örneğin 2018 yılındaki %40 Black Friday indirimiyle, gidiş-dönüş Atina aktarmalı İstanbul-Lizbon bileti 165 €’ya geliyordu. THY’nin bu fiyatın yanından bile geçemeyeceğini söylemeye zaten gerek yok, ancak aktarma planladığınızda da Avrupa’daki diğer havayolu şirketleri, Aegean’ın yanında çok daha pahalı kalıyor. Ayrıca yukarıda da değindiğim, bir şirkete sadakatli olmanın faydalarından tekrar bahsetmek istemiyorum 😀 Bu arada “ya erken aldığımız biletlerde saat veya gün değişikliği yapılırsa” diye düşünüyorsanız da cevap vereyim: Böyle bir durumda Aegean sizi anlaşmalı oteli Holiday Inn’de tam pansiyon konaklatıyor. Yaşandı, bizzat tecrübe edildi. Bu sebeple, tam olarak bunu garantiye alabilmek için uçuşunuzun İstanbul ayağının  da Aegean’dan olması gerekiyor. Yani örneğin siz İstanbul-Atina-Lizbon bileti aldıysanız ve Aegean’ın operasyonel sebeplerinden kaynaklı herhangi bir değişiklik sebebiyle Atina-İstanbul veya Atina-Lizbon uçuşunuzu kaçırıyor olacaksanız, Aegean sizin için gerekli tüm ayarlamaları yapıyor. Yani her şekilde, zararlı çıkmayacağınız bir seyahat sizleri bekliyor olacak… 

Reklam

“Aegean Airlines” için 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.