Anakara, Atina, Şehir Rehberleri

Atina’da havaalanından merkeze ulaşım

Türkiye’den Atina’ya nasıl gelebileceğinizle ilgili bir yazı yazmışken “Atina içinde ve havaalanından merkeze ulaşım nasıl olur?” sorusuna rehber olacak bir yazı da yazmak gerektiğini düşündüm. 

Uçaktan inip pasaport kontrolünden geçtiğinizde ilk yapmanız gereken şey tabii bina dışına doğru yol almak… Atina’da araba kullanmanın zorluklarına da daha önce değinmiştim ama yine de araba kiralama opsiyonunu değerlendirmek istiyoruz derseniz kiralama acenteleri, doğal olarak, çıkış kapılarının olduğu koridorda…  Taksi opsiyonunu kullanmak istiyorsanız da 2 ve 3 numaralı çıkış kapılarında rahatça taksi bulabilirsiniz. Atina şehir merkezi için fiks ücret gündüz tarifesinde 38 €, gece tarifesinde ise 54 €’dur. (05:00-24:00 saatleri arası gündüz, 24:00-05:00 ise gece tarifesi sayılıyor) Ama siz taksi sırası beklemekle de uğraşmayalım, biz ismimizle karşılanıp aracımızı önceden ayırtalım ve tam olarak varacağımız yere, özel bir hizmet alıp gidelim derseniz de Welcome‘ı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Özellikle eğer 4 kişi iseniz, Welcome aracılığıyla transfer ayarlamak kesinlikle, fiyat-fayda dengesi açısından diğerleri ile kıyaslanamaz bile! Ama bunların hiçbiri bizim işimize gelmedi derseniz de geriye iki opsiyon kalıyor: Otobüs ve metro…

Otobüs için gelen yolcu terminalinden çıkıp sağdan binanın en ucuna yürümelisiniz. Duraklar orada, tam olarak binanın bittiği yerde… Bilet gişesini de durakların orta noktasında görebilirsiniz. Buradan X93 şehirlerarası otobüs terminaline, X95 Syntagma Meydanı’na, X96 ise Pire Limanı’na gider. Klasik olduğundan Syntagma için söyleyeyim, sefer süresi yaklaşık 60-70 dakika. Bilet ücreti de yetişkinler için 6 €, indirimli bilet içinse 3€. Yani öğrenci bileti de 3€ ancak maksimum 25 yaşında olanlar için geçerli. Burada biletsiz otobüse binmek gibi bir hataya düşmeyin, çünkü zaten otobüs hareket etmeden bilet kontrolü yapılıyor. Durduk yere rezil olursunuz, hiç gerek yok.

Hartis_Diktyou_Grammon_1_2_3_en.jpg

Metroya binmek için birazcık daha fazla uğraşmanız gerekiyor. Binadan çıktıktan sonra yolun karşısına geçip yürüyen merdivenle yukarı çıkıp soldan yürümeye devam edip karşınıza çıkan binada önce bilet almanız sonrasında da bilet gişesinin hemen solundan aşağıya mavi hatta inmeniz gerekiyor. Syntagma için yaklaşık sefer süresi 45-50 dakika. Bilet ücreti de yetişkinler için 10 €, indirimli biletlerse 5€. Burada indirimli grup bileti (2 kişi 18 €, 3 kişi ise 24 €) ya da 3 günlük turist bileti de satın alabilirsiniz. Turist biletlerinde havaalanından şehre ve şehirden havaalanına otobüsle veya metroyla birer sefer ve 3 gün içinde şehir içinde de otobüs, metro ve tramvaylarda kullanım hakkı var. Ücreti 22 €. Bu arada bilet almadan da gişeden geçebilirsiniz, sizi kimse durdurmaz. Ancak bilet kontrollerinin metro hareket halindeyken yapıldığını ve o durumda kaçacak bir yeriniz olmayacağını düşünürsek riske atmaya değer mi bilemedim. Ben Atina’da yaşarken bir kere aylık pasomla yakalanmıştım ve yaşadığım stresi ben biliyorum! Meğer pasonun altında bit kadar karakterlerle pasonun Koropi durağına kadar geçerli olduğu yazıyormuş ve ben hiç dikkat etmemişim. Bu arada misliyle deli gibi ceza ödeyeceğiniz ağır kontroller Koropi-Havaalanı arasında yapılıyor. İlk -ya da dönüyorsanız son- düzlükte yani… Çünkü Koropi-Agia Marina arası için normal bilet geçerli.

Neyse Atina merkezine mavi hatla indikten sonra gezilecek yerler için daha çok kullanacağınız hat, yeşil hat olacaktır. Zira Pire’ye inmek için bu hatta ihtiyacımız var. Ancak yeşil hat Syntagma’dan geçmiyor.  Hem mavi hem de yeşil hattın ortak noktası Monastiraki İstasyonu… Bu yüzden Atina’ya geldiğinizde bence en mantıklısı Monastiraki civarında bir yerde konaklamak… ki bunu da daha önce  yazdığım Atina yazısında belirtmiştim zaten… Kırmızı hat çok spesifik yerler için kullanılacak bir hat… Yani tamam Akropol’e gidiyor ama bence oraya da yürüyün bir zahmet ki etrafı da görmüş olun. O yüzden yapmanız gereken mavi hat ile merkeze gelmek ve yeşil hattın önemli duraklarını öğrenmek… Onun da Monastiraki’den Kifissia istikametini değil de Pire istikametine olanlarını… Bu kadar basit aslında… Sıkıştığımız yerde de rahatça bir taksiye atlıyoruz. Çünkü diğer Avrupa başkentlerini düşününce, gerçekten pahalı değil…

O halde şimdiden hepinize keyifli Atinalar dilerim ☺️ 

Reklam

“Atina’da havaalanından merkeze ulaşım” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.