Kara Ulaşım, Seyahat Rehberi

Yunanistan’a arabayla geçmek

Yunanistan, adalarıyla meşhur bir ülke olsa da ana karada da muhteşem güzellikler saklıyor ve bu yüzden de arabayla, genişçe keşfedilmeyi hak ediyor. Ada ziyaretlerinden sonra artık farklı bir şey yapmak istiyoruz diyorsanız, kara yoluyla ana karaya geçerek muhteşem noktaları ziyaret edebilir, ana karadan farklı adalara geçebilir ve çok farklı tatlar alarak unutulmaz bir tatil deneyimleyebilirsiniz. Üstelik Türk plakalı aracınızla Yunanistan’a geçmek 2016 yılından beri artık çok daha kolay…

Eski yıllarda böyle bir seyahat için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundan gümrük geçiş karnesi ile uluslararası ehliyet almak ve uluslararası sigorta yaptırmak zorundaydık. Gümrük geçiş karnesi yükümlülüğü kalkalı çok oldu. Uluslararası ehliyet çıkartmak ise gerçekten hem maddi hem de manevi anlamda oldukça yorucu bir süreçti. Ancak 2016 yılı itibariyle Türkiye’de verilmeye başlanan yeni, uluslararası ehliyetlerden birine sahipseniz, artık Turing Kurumu’na uğramanız bile gerekmiyor. Zira aracınızı yurtdışına çıkarmak için artık sadece uluslararası sigortanızın (yeşil kart) olması yeterli.

Bu sigorta Türkiye’deki trafik sigortasına denk. Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa vereceğiniz hasarı karşılıyor ve yaptırmanız şart. Aracınızı yurtdışına çıkartmak için tek koşul olan bu sigortanın en güzel tarafı ise artık Touring Kurumu’na bunun için dahi gitmeye ihtiyaç olmaması… Yeşil kartınızı Kurumdan almayı tercih edebileceğiniz gibi kaskonuzu ya da trafik sigortanızı yaptırdığınız sigortacınızdan da sizin için hazırlamasını isteyebilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne gibi Turing Kurumunun ofislerinin bulunduğu illerde olanlar için bu nokta anlamsız görünebilir. Ancak eski durumda Kurumun ofisinin olmadığı bir şehirden, sırf evrakları tamamlamak için yola çıkıp Kuruma gidiyor olmak çok çok büyük bir dertti. Neyse ki artık bu sorun tamamıyla ortadan kalkmış durumda.

Eğer yeni ehliyetiniz elinizdeyse, yeşil kartınız da tamamsa Yunanistan’a aracınızla geçmenizin önünde hiçbir engel yok demektir ☺️ Bunun söz konusu olduğu geçiş noktaları ise kara yolu ile İpsala ve Pazarkule Sınır Kapıları ve deniz yolu ile Midilli, Sakız ve Kos (İstanköy) Adaları için Ayvalık, Çeşme ve Bodrum Gümrükleri… Minimum 15 gün için hazırlanan yeşil kartın 2020 yılı baz bedeli, binek otomobiller için 47,25 €… Sigortacınızdan ek hizmetler talep ederseniz fiyat tabii ki yukarıya çıkacaktır.

Yalnız burada altı çizilmesi gereken bir nokta var. Kısa süreli geziler için hele de özellikle bir ada turu söz konusu ise (arabanız için de tekne bileti almanız gerekeceğinden) ikinci bir alternatifi değerlendirip araç kiralamak çok daha mantıklı olacaktır. Ancak ben kara yolu ile ülkeyi keşfetmeyi hedefliyorum, herkesin gittiği yerlerden farklı yerleri de görmek istiyorum ve vaktim de var diyorsanız durmayın, sigortacınıza bir telefon açın ☺️ Sonra da lütfen deneyimlerinizi bizlerle paylaşın.

Şimdiden iyi seyahatler! ☺️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.