Seyahat Rehberi

Yunanistan (Schengen) vizesi

Bir Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan, Schengen’e de taraf olduğu için, ülkeyi ziyaret ederken “mutlaka” ya geçerli bir Schengen vizenizin veya AB üyesi ülkelerin birinden oturma izninizin ya da Yunanistan vizenizin olması gerekli. Bu günübirlik seyahatler için de geçerli… Tabii vize şartı Umuma Mahsus (bordo) pasaport hamilleri için geçerli. Yeşil, gri ve lacivert pasaportlarsa 6 ay içinde maksimum 90 gün kalış süresince vizeden muaf… Bordo pasaportlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Yunanistan’ı vizesiz ziyaret edebilmenin tek yolu ise bir cruise turuna katılıp gemide konaklıyor olmak. Ancak bu vizesiz seyahatlerde, gemi dışındayken başınıza gelebilecek bir kaza durumunda sorununuzun nasıl çözümlenebileceğini sanırım bir Allah biliyor (!) Normal zamanda insanın aklına gelmiyor ama başına geldiğinde feci acı sonuçları olabilecek bir detay bu… Garantici biriyseniz bunu mutlaka ama mutlaka göz önünde bulundurun.

Bir bordo pasaport hamiliyseniz ve Konsolosluk’tan vize alacaksanız öncelikle ikâmet ettiğiniz şehrin hangi Yunan Konsolosluğunun yetki bölgesine girdiğini bulup ona göre başvuru yapmanız gerekecek. Türkiye’de Yunanistan’ın Ankara’da bir büyükelçiliği ve içinde konsolosluk birimi ve ayrıca İstanbul, İzmir ve Edirne’de de üç konsolosluğu bulunmakta… 

İstanbul Konsolosluğu’nun vize işlemleri, Kosmos Vize Hizmetleri adındaki aracı kurum tarafından yürütülüyor. Yetki alanında Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova ve Zonguldak illeri bulunan ve merkez ofisi İstanbul’da Avrupa Yakası’nda (Şişli’de) olan şirketin, İstanbul Anadolu Yakası’nda ve Trabzon’da da başvuru ofisleri var. Öte yandan Ankara, İzmir ve Edirne Konsoloslukları’ndan yapılacak Schengen vize başvurularıyla ise VFS.Global adındaki aracı kurum ilgileniyor. VFS.Global’in Ankara, Antalya, Ayvalık, Bodrum, Bursa, Çeşme, Edirne, İzmir, Gaziantep, Kuşadası ve Marmaris’te vize başvuru merkezleri de bulunuyor.

Bu merkezlere başvurduğunuz zaman hazırlanacak evraklar, sizin ikamet ettiğiniz şehre göre, ilgili konsolosluğun vize birimine iletiliyor. Başvuru yapılırkense vize için gerekli belgelerin tamamının vize hizmet ofislerine teslim edilmesi gerekiyor. Sabit olarak herkesten istenen belgelerin yanında, iş alanınıza özel ekstra evrak istenmesi de mümkün… 2019 yılı için, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen Konsolosluk vize harç bedeli 60 € iken aracı kurumların aldıkları vize hizmet bedeli ise 20 €… Eğer Yunanistan vizesine başvuracaksanız evraklar Schengen’den tamamen farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden ilgili aracı kurumların ya da Konsoloslukların internet sitelerini detaylıca incelemenizi tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyahatler!

“Yunanistan (Schengen) vizesi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.