Seyahat Rehberi

Komşu Yunan Adaları’na ulaşım

Euro ne kadar yükselirse yükselsin, Türkiye kıyılarındaki Ege adalarına yapılacak seyahatler, hâlâ en ekonomik yurtdışı alternatiflerinden… Ortalama 25-30 €’ya alacağımız gidiş-dönüş tekne biletleriyle çok yakın olsa da bize bambaşka bir dünya sunan adaları ziyaret edebiliyoruz. Ancak gideceğimiz adaya karar versek bile, tekne biletleri için de birçok alternatif bulunuyor. Biletleri ise şirketlerin internet siteleri üzerinden, aracı bilet satıcılarından veya Yunanistan’daki turizm acentelerinden indirimli olarak satın almak mümkün…

Bu yaz biz de en az bir Yunan Adası seyahati yapalım diyorsanız hadi gelin şimdi en büyüğünden başlayarak, Türkiye kıyılarına en yakın Yunan adalarına nasıl ulaşabiliriz birlikte keşfedelim 😉 Tabii bu listenin genel hatlarıyla yüksek sezon için geçerli olduğunu da akılda tutalım. Hazır mısınız?

 

Midilli (Λέσβος) (1633 km² ile ülkenin üçüncü büyük adası) : Türkiye’ye komşu en büyük Yunan adası olan Midilli, son yıllarda ulaşım açısından da en avantajlı ada konumunda… Adaya yıl boyunca Ayvalık’tan ulaşım sağlanıyor. Buna ek olarak artık yaz aylarında Küçükkuyu’dan da seferler yapılıyor. Turyol ve Jalem Tur’un tekneleri ile yine Jalem Tur’un katamaranları tüm yıl boyunca Ayvalık-Midilli arasında düzenli çalışıyor. Buna ek olarak yaz aylarında Jalem Tur’un bir katamaranı Ayvalık’tan Petra’ya, Dentur’un bir teknesi de Küçükkuyu’dan Petra’ya çalışıyor.

Sefer süresi Midilli’nin merkezi için teknelerle yaklaşık 90 dakika, katamaranla ise 45 dakika. Ayvalık-Petra arası seferler 75 dakika sürerken Küçükkuyu-Petra sefer süresi ise 115 dakika. Adaya aracınızla geçmek isterseniz, yalnızca Ayvalık-Midilli arasında çalışan tekneleri kullanabiliyorsunuz (Turyol ve Jalem Tur).

Rodos (Ρόδος) (1398 km² ile ülkenin dördüncü büyük adası) : Ulaşım Marmaris’ten, Bodrum’dan ve Fethiye’den sağlanıyor. Yeşil Marmaris Lines’ın deniz otobüsü Marmaris’ten, Tilos Travel’ın ve Ocean Ferry’nin deniz otobüsleri Fethiye’den tüm yıl boyunca; Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri ise Bodrum’dan  yaz aylarında haftanın belli günlerinde sefer yapıyor.

Sefer süresi deniz otobüsü ile Marmaris’ten yaklaşık 60 dakika, Fethiye’den yaklaşık 90-100 dakika, Bodrum’dan yaklaşık 130 dakika; tekne ile Marmaris’ten yaklaşık 125 dakika, Bodrum’dan ise yaklaşık 150 dakika. Bu arada adaya hiçbir noktadan aracınızla geçemiyorsunuz ama bazılarına rezervasyon yapmış olmanız durumunda bisikletle binmeniz mümkün.

Sakız (Χίος) (842 km² ile ülkenin beşinci büyük adası) : Ulaşım Çeşme’den sağlanıyor. Turyol ve Ertürk firmalarının tekneleri ile Ertürk’ün katamaranı tüm yıl boyunca düzenli sefer yapıyor. Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin katamaranı ise yaz aylarında çalışıyor.

Teknelerin sefer süresi yaklaşık 50 dakika, katamaranın sefer süresi ise yaklaşık 20 dakika.

Limni (Λήμνος) (477 km² ile ülkenin sekizinci büyük adası) : Her yıl düzenli olmamakla birlikte, ulaşım Çanakkale’den sağlanıyor. Haftanın belli günlerinde gerçekleştirilen tekne seferlerinde yaklaşık seyahat süresi 150 dakika. Ancak 2019 yılı için herhangi bir sefer görünmüyor.

Sisam (Σάμος) (476 km² ile ülkenin dokuzuncu büyük adası) : Ulaşım Kuşadası’ndan ve Sığacık’tan sağlanıyor. Meander Travel’ın tekneleri tüm yıl boyunca Kuşadası’ndan düzenli sefer yaparken Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri de yaz aylarında sefer yapıyor. Tursem ise yaz aylarında Sığacık Limanı’nı kullanıyor.

Teknelerin sefer süresi şirkete göre değişmekle birlikte Kuşadası’ndan 75-90 dakika arasında, Sığacık’tan ise 120 dakika.

İstanköy (Κως) (287 km² ile ülkenin on altıncı büyük adası) : Ulaşım Bodrum’dan ve Turgutreis’ten sağlanıyor. Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri Bodrum’dan tüm yıl düzenli olarak, Turgutreis’ten ise yaz aylarında; Yeşil Marmaris Lines’ın katamaranı ise  Turgutreis’ten yaz aylarında sefer yapıyor.

Sefer süresi Bodrum’dan yaklaşık 45 dakika, Turgutreis’ten yaklaşık ise 30 dakika.

Kalimnos (Κάλυμνος) (111 km²) : Ulaşım Turgutreis’ten sağlanıyor. Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin ve Yeşil Marmaris Lines’ın katamaranları yaz aylarında sefer yapıyor. Sefer süresi ise yaklaşık 45 dakika.

Simi (Σύμη) (66 km²) : Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri yaz aylarında haftanın belli günlerinde Bodrum’dan sefer yapıyor. Sefer süresi ise yaklaşık 120 dakika.

Leros (Λέρος) (54 km²) : Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri yaz aylarında haftanın belli günlerinde Turgutreis’ten sefer yapıyor. Sefer süresi ise yaklaşık 75 dakika.

Meis (Καστελόριζο) (12 km²) : Ulaşım Kaş’tan sağlanıyor. Meis Ferry Lines’ın, Meis Express’in, Ocean Ferry’nin ve Bodrum Feribot İşletmeciliği’nin tekneleri yaz aylarında sefer yapıyor. Teknelerin sefer süreleri yaklaşık 20-30 dakika.

“Komşu Yunan Adaları’na ulaşım” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.